Zimní radovánky na ledu a sněhu zahrnují nejen stavění sněhuláků a sáňkování, ale také zimní sporty. A právě o nich si děti povídaly v průběhu tohoto posledního lednového týdne. Vyráběly lyže, brusle, sportovce na ledě, povídaly si o specifickém vybavení pro tyto sporty potřebném. V obou třídách se také oslavovalo. Ve velké třídě slavila své šesté narozeniny kamarádka Majdička, v malé třídě oslavil narozeniny Davídek a  svátek kamarád Sebík. Bohužel dětem nenapadal vůbec žádný sníh, a tak musely lyžovat alespoň na koberci na lyžích z papíru… Ve velké třídě stále zůstávají nejoblíbenější hračkou cihličky. Děti jsou při stavění velmi kreativní a neustále své stavby vylepšují a obohacují o nové stavební prvky.

Jak se správně oblékáme v zimě, o tom jsme si s dětmi povídaly celý tento týden. V pondělí nám jako na objednávku nasněžilo, a tak jsme si mohly pohrát ve sněhu, se sněhem, dokonce jsme společně postavily sněhuláka. Děti si vyráběly rukavičky, čepice, šály a nakonec i celou šatní skříň. Učily jsme se další zimní písničku o sněhulákovi a také jednu přímo o oblékání v zimě. Dětem se moc líbila. Hodně jsme se věnovaly cvičení a hraní pohybových her. V průběhu tohoto týdne dostaly děti novou hračku – cihličky, ze kterých se dají postavit velké stavby, například mosty, domy, tunely a podobně. Děti se učí spolupracovat, domluvit se, rozvíjí se u nich fantazie, kreativita, konstruktivní myšlení a hra je velmi baví.

Zima byla kolem nás i v průběhu dalšího lednového týdne. V pondělí přijelo za dětmi Kašpárkovo loutkové divadélko s krásnou pohádkou O drakovi a princezně Julince. Po zhlédnutí představení si děti mohly vyzkoušet podržet pravé marionety. Také jsme dětem zakoupily nové maňásky, které si hned druhý den společně představily. Hrátky s paní zimou pokračovaly v obou třídách parádní papírovou koulovačkou, děti v malé třídě si umíchaly opravdické nanuky, velké děti tvořily krmítka pro ptáčky, zimní krajinu a další sněhuláky. Při vycházkách chodíme pozorovat, jak pracuje těžká technika na odbahnění rybníka za školkou. V malé třídě děti oslavily čtvrté narozeniny spolužačky Emičky.

Zima kolem nás – téma dalšího lednového týdne. Počasí vypadá spíše jarně, ale nám to nevadí a na zimu si alespoň hrajeme, tvoříme zimní obrázky, zpíváme zimní písničky. V úterý přijela za dětmi Dřevíčková dílnička. Dopolednem plným zajímavé práce se dřevem nás provázela sympatická dvojice – Marek a Kateřina. Děti si vyrobily kačenku na kolečkách, kterou mohly hned vyzkoušet na šikmé ploše, což je velmi bavilo. V pátek na děti čekalo velké překvapení. Přijelo za nimi totiž maňáskové divadélko s pohádkou O líném Matějovi. Pohádka byla veselá i poučná a děti se mohly aktivně účastnit děje. Ve velké třídě jsme oslavili se spolužákem Honzíčkem jeho páté narozeniny.

Týdnem tříkrálovým jsme zahájili nový rok. Děti se sešly po vánočních prázdninách v hojném počtu, a tak mohly užívat společných her i tvoření plnými doušky. Zimní výzdoba školky postupně nahradila tu adventní, zmizely vánoční stromečky, nové hračky našly svá místa ve skříňkách a boxech mezi ostatními. Děti se naučily tříkrálovou báseň, sehrály divadlo o příchodu Tří králů do Betléma, na interaktivní tabuli pracovaly s výukovým programem na téma Zima, vyráběly novou výzdobu do oken. Týden jsme si společně moc užili.

Vánoce, Vánoce přicházejí i do naší školky. V pondělí jsme k nám pozvali všechny babičky a dědečky na vánoční besídku. V důsledku velké nemocnosti dětí jich přišlo jen několik, přesto jsme si společné chvíle užili. V úterý dětem z obou tříd naděloval Ježíšek. V tomto týdnu jsme slavili celkem tři svátky. Natálčin a Adámkův ve velké třídě, Danečkův ve třídě malé. Až do vánočních prázdnin si děti hrály s novými hračkami a užívaly si vánoční atmosféry.

Třetí prosincový týden byl u nás letos plný událostí. Hned v pondělí napadl sníh, a tak mohly děti užívat zimních radovánek plnými doušky. V úterý měly děti z malé třídy vánoční posezení s rodiči. Strávili společně příjemné chvíle při cukroví, tvoření, poslechu koled a vánočních písní, prohlíželi si fotografie dětí z první poloviny školního roku. Ve středu odpoledne se sešli rodiče dětí z druhé třídy na vánoční besídce, kde děti vystoupily s pásmem básní, písní a koled. Ve čtvrtek jsme vyrazili na vánoční výlet do Kutné Hory, kde na nás čekal program v Galerii Středočeského kraje. Děti se zajímavou formou seznámily s příběhem o narození Ježíška, získaly informace o Betlému, ve výtvarném ateliéru se věnovaly výtvarným aktivitám s přírodninami, v galerii si svá díla dokončily a nakonec se dosyta vyřádily v originálních hernách. Výlet se nám moc líbil. V tomto týdnu jsme také oslavili páté narozeniny kamaráda Kryšpínka z velké třídy.

Vánoční tradice a zvyky jsme si v průběhu druhého prosincového týdne připomněli v obou třídách. Děti psaly dopis Ježíškovi, rozkrojily jablíčko, házely pantoflem, pouštěly lodičky z ořechových skořápek, pekly vánoční cukroví. V malé třídě se pustily do pečení perníčků, ve velké třídě si troufly na vanilkové rohlíčky. V úterý skupinka velkých dětí ozdobila soutěžní vánoční strom v OC Futurum v Kolíně, za což obdržela plnou tašku dobrůtek pro děti z celé školky. V průběhu týdne jsme oslavili dvoje narozeniny. Emilčiny v malé třídě, Ríšovy ve třídě velké. Velké děti se také seznamovaly se základy programování za pomoci zapůjčených didaktických pomůcek, z nichž nejoblíbenější je jednoznačně robotická myš.

Barborka a Mikuláš, to bylo naše téma pro tento týden. Začali jsme zmínkou o Adventu, tedy době, kdy se chystáme a těšíme na Vánoce. Za svitu první svíčky na adventním věnci, za zvuku koled a  povídáním o Vánocích  jsme se  pomaličku přenesli od Martina do kouzelné vánoční pohádky. Děti zdobí školku i okolí, vyrábějí dárečky i vánoční přáníčka, zpívají koledy. Tento týden jsme se také nechali inspirovat trojicí postav, které všichni důvěrně známe a kteří právě počátkem prosince nahlížejí do lidských domovů a kontrolují, zda děti nezlobí příliš. V pátek dopoledne jsme je dokonce přivítali i v naší školce. A protože u nás jsou děti vesměs hodné, byli na ně Mikuláš, čert i anděl shovívaví a děti si odnesly každé po balíčku dobrot. Ve čtvrtek jsme ozdobili vánoční strom u kapličky a už se těšíme na nedělní vystoupení a vánoční trh. V tomto týdnu oslavila svůj svátek spolužačka Emilka z malé třídy, narozeninovou oslavu jsme uspořádali spolužačce Natálce z velké třídy.

Třetí i čtvrtý listopadový týden jsme téměř celé prozpívali. Děti se pomalu chystají na vánoční vystoupení u kapličky, učíme se básničky, vánoční písničky i klasické koledy. Ve středu dopoledne se konala podzimní dílnička. Šikovné maminky si připravily pro děti řadu podzimních i zimních výrobků. Děti si mohly vyrobit skřítka Podzimníčka, svícínek, sněhuláčka, ježečka i osázet podzimní květináč chvojím. Děkujeme všem maminkám za nápadité výrobky i pomoc při jejich zhotovování. Prožili jsme společně příjemné dopoledne. V pondělí jsme se vydali pouštět draky, protože se konečně trochu rozfoukalo. Dráčkům se moc létat nechtělo, ale přece jen jsme je nakonec do vzduchu dostali za bouřlivého pokřiku všech dětí. Své narozeniny oslavil ve velké třídě spolužák Honzíček, v malé třídě spolužačka Andulka, svátek oslavila i Betynka z velké třídy. Společně s dětmi průběžně zdobíme školku, aby měla v nastávající adventní době ten pravý slavnostní kabátek.

Martinský týden jsme v obou třídách zahájili připomenutím legendy o sv. Martinovi. Děti si vyzkoušely jízdu na koni, zahrály si v příběhu, vyráběly koníky, husy, naučily se novou písničku o Martinovi. Ve středu večer jsme se všichni společně sešli na lampionovém průvodu, kde nás zaujala především ohňová a světelná show, ve čtvrtek proběhlo ateliérové vánoční fotografování. Ve velké třídě jsme z kraje týdne také oslavili narozeniny spolužáka Adámka.

V prvním listopadovém týdnu jsme si hráli s draky. Děti z obou tříd vyráběly dráčky z různých materiálů a to je moc bavilo. Hrály různé pohybové hry, zkoušely, co dokáže vítr. V malé třídě pracovaly děti s podzimním programem na interaktivní tabuli. Ve velké řídě jsme hodně slavili. V pondělí narozeniny spolužáka Ládíka, v úterý slavili svůj svátek tři Tobíci. Podnikali jsme též vycházky do přírody, jen toho pořádného větru na pouštění draků jsme se bohužel nedočkali. Ale my to nevzdáme a zkusíme to znovu v následujících týdnech.

Halloweenský týden jsme odstartovali oslavou svátku spolužáka Kryšpínka. V úterý děti společně pekly halloweenský chléb a po obědě ho také ochutnaly. Ve středu se konal tradiční strašidlácký karneval. Děti si užily dopoledne plné her, soutěží, přehlídku masek, tanec, zpěv, konzumaci dobrot. Spolužák Filípek si pro děti připravil dokonce kouzelnické číslo a také jsme oslavili narozeniny spolužáka Jáchymka. Ve středu odpoledne proběhla další lekce keramiky, děti vyráběly adventní věnce. Po celý týden děti v obou třídách také hodně tvořily. A byly to samé zábavné strašidelné výrobky. Děkujeme všem rodičům za přípravu halloweenských kostýmů a zdravé i nezdravé mlsání. Nesnědené dobroty jsme dětem umístili do kouzelné oranžové krabice na stolek před vstupem do velké třídy. Týden jsme si společně moc užili.

Po celý třetí říjnový týden jsme si s dětmi povídali o tom, jak vypadá naše vesnice. Děti hodně tvořily, hrály zajímavé a nové pohybové hry, pracovaly s netradičními materiály. V tomto týdnu se v obou třídách slavilo. Damian a Nikolas z malé třídy, Adélka a Majdička z velké třídy si oslavili svůj velký den s kamarády. V průběhu celého týdne jsme podnikali poznávací výpravy po vsi s cílem prohlédnout si důležitá místa i domečky spolužáků. Ve čtvrtek jsme se sešli na zahradě MŠ u společného dýňování. Počasí jako na objednávku, milá a početná společnost rodičů, prarodičů i ostatních příznivců školky, to vše nám přichystalo příjemné podzimní odpoledne. Kreativita rodičů nebrala konce, a tak je okolí školky krásně vyzdobené a přichystané na nadcházející Halloween. Děkujeme, bylo nám s vámi moc hezky.

Druhý říjnový týden patřil péči o zdraví. Děti si hodně povídaly, učily se básničky, vyráběly bacily i pusu plnou zdravých zoubků, vařily  hruškový kompot, čistily zoubky plyšákům, vyzkoušely si bosou stezku. V pondělí přijelo za dětmi maňáskové divadélko, ve středu odpoledne zahájil svou činnost kroužek keramiky. Krásné počasí babího léta nám dovolilo trávit hodně času venku.

V prvním říjnovém týdnu jsme si zase povídali o podzimu. Tentokrát jsme se zaměřili na pole, sklizeň úrody, traktory a podobně. Děti v obou třídách hodně tvořily, hrály zajímavé hry, cvičily s brambory, ochutnávaly řepu… Uprostřed týdne jsme vyrazili na delší procházku. Malá třída se vydala do lesa za hlavní silnici a pro děti to byl opravdu turistický výkon hodný obdivu. Velké děti uspořádaly výpravu lesem do sousední vesnice. Cestou pozorovaly, učily se, prozkoumávaly, sbíraly poklady, kreslily na zem šipky, svačily v lese. Počasí nám přálo a dopoledne se moc vydařilo. Nemalým zážitkem byla pro děti též pondělní chůze v kalužích. Moc si to užily.

Společně se skřítkem Podzimníčkem jsme strávili i poslední týden měsíce září. Děti hodně tvořily z přírodnin, malovaly, obtiskovaly, poznávaly další dary podzimu. Ve velké třídě si děti zahrály pohádku O veliké řepě, slavily narozeniny spolužačky Adrianky, deštivé dopoledne si nenechaly pokazit a vyrazily do tělocvičny.

Barvy a dary skřítka Podzimníčka – téma dalšího zářijového týdne. Jak by asi mohl vypadat takový skřítek a jaké dary nám v průběhu barevného podzimu chystá, to vše a mnohem víc zkoumaly děti z obou tříd. Poznávaly, tvořily, hrály si, hodně času trávily venku. Ve středu jsme navštívili divadelní představení Sněhurka a sedm trpaslíků, které bylo hodně veselé a dětem se moc líbilo. Ve čtvrtek jsme se tradiční Broučkiádou rozloučili s létem. Do školky v ten den místo dětí přiletěli broučci, berušky, motýlci, čmeláci, včelky, vosy, komár, přiběhli pracovití mravenečci, dokonce připochodovala i jedna zelená housenka. Užili jsme si kouzelné dopoledne a děkujeme všem rodičům za přípravu krásných kostýmů.