Poslední společný týden tohoto školního roku jsme si užili jako Indiáni. Nezapomněli jsme ani na oslavy svátků a narozenin spolužáků a spolužaček.
Týden od 29. 6. do 2. 7. 2021 - téma: Hurá, prázdniny! - Ve velké třídě děti oslavily svátek spolužačky Adrianky, v malé třídě svátek spolužáka Ládíka, děti se rozloučily s Betynkou, která už nastoupila na prázdniny. Malé děti vyráběly Letničku Slunéčkovou, aby si vyzdobily třídu pro toto roční období a všechny děti i zaměstnance naší školky překvapil Hyneček originálním dárkem na památku. Každého obdaroval ručně vyrobeným broučkem. K milému dárečku měl i vlastní básničku na rozloučenou, protože v září už odchází do velké školy. Tolik veselých barevných broučků pohromadě jsme ještě neviděli. Moc děkujeme Hynečkovi i jeho mamince a oceňujeme trpělivost a kreativitu při jejich výrobě. Ve čtvrtek jsme ve velké třídě oslavovali narozeniny spolužačky Leontýnky a děti si vyráběly svá zvířátka do naší velké zoologické zahrady.
Týden od 21. 6. do 25. 6. 2021 - Téma: Znaky léta - V pondělí 21. 6. jsme se sešli, abychom se na zahradě MŠ slavnostně rozloučili s našimi letošními předškoláky. V úterý děti z velké třídy oslavily šesté narozeniny spolužačky Elišky. Nejmenší děti tvořily zmrzlinky a sluníčka, velké děti zase melouny, které jsou k vidění v šatně. Také trávíme s dětmi hodně času venku na naší zahrádce. Ve čtvrtek se v obou třídách oslavovalo, Honzíčkové měli svátek. Malé děti vyráběly jahůdky z papíru a odpoledne ty opravdové i svačily. Při dopolední vycházce všichni navštívili výstavu dinosaurů, kterou vyrobil a nachystal na zahradě u domu tatínek spolužáků Davídka a Karolínky. Děti si mimo jiné prohlédly i králíčka Lojzičku. Děkujeme za pěkný zážitek!

 

Malá digitální univerzita - ve středu 16. 6. 2021 se děti pro tento školní rok rozloučily s digitální univerzitou, paní lektorkou i jejím robotem Kubou. Hravou formou se děti v pěti lekcích seznámily se základy programování, dozvěděly se, co je to internet, k čemu slouží, jak probíhají datové přenosy. Byl to takový malý vhled do světa digitálních technologií, které budou naše děti provázet po celý život.
Výlet na zámek Berchtold - V úterý 15. 6. 2021 jsme podnikli výlet na zámek Berchtold. Rozlehlý a krásně upravený zámecký park nás přivítal řadou zajímavých zastavení s pohádkovými miniaturami, příjemným chládkem pod vzrostlými stromy i spoustou sportovního vyžití. Děti si zaskotačily, dokonce někteří odvážlivci navštívili i peklo a všichni dohromady máme opravdu na co vzpomínat.
Týden od 7. do 11. 6. 2021 - téma: Život u vody - Pondělní dopoledne v naší školce proběhlo ve víru afrických rytmů. Děti si mohly vyzkoušet hru na africké bubny. V malé třídě se hned ráno hrálo na žabičky. V úterý děti v malé třídě oslavovaly narozeniny spolužáka Tobíka a dopoledne i odpoledne si hrály na zahradě s vodou. Velké děti vybarvovaly žabičky. Ve středu do velké třídy opět zavítala Malá digitální univerzita. Děti se učily programovat robota Kubu. Ve čtvrtek odpoledne proběhlo v naší školce tečkování s rodiči. Malí i velcí účastníci se seznámili s technikou tečkování. Paní lektorka postup nejprve vysvětlila, ukázala, a pak už se všichni pustili do tvoření. A že jim to opravdu šlo!
Týden od 31. 5. do 4. 6. 2021 - téma: Děti slaví svátek - Den dětí jsme letos oslavili společně na zahradě MŠ. Sportovní dopoledne plné pohybu a zábavy korunoval zapůjčený skákací hrad. Nesmělo chybět ani sladké občerstvení. Počasí bylo konečně téměř letní, a tak jsme si to všichni moc užili a máme na co vzpomínat. Ve čtvrtek nás navštívilo Divadélko Ivany Lhotákové s pohádkou Jak vodníček uklízel rybník.
Týden od 24. do 28. 5. 2021 - téma: Domácí zvířátka a jejich mláďátka - V pondělí děti z velké třídy opět navštívila paní lektorka z Malé digitální univerzity, aby seznámila děti s robotem. Ráno si děti vyrobily pejsky ze skládaného papíru. V úterý si děti z velké třídy prohlížely knížky o zvířátkách a učily se písničku Když jsem já sloužil. V malé třídě děti oslavovaly svátek spolužačky Violky a hrály si na zvířátka. Ve středu jsme ve velké třídě oslavovali narozeniny spolužačky Karolínky. Odpoledne si děti vybarvovaly omalovánku, kterou pro ně vymyslel a nakreslil spolužák Hyneček. Dětem se moc líbila. Ve čtvrtek jsme pro změnu opět oslavovali. Tentokrát narozeniny spolužáka Teodora. Odpoledne vyráběly děti prasátka z barevného papíru a vybarvovaly omalovánku, kterou pro děti opět vymyslel a vyrobil Hynek. V pátek jsme slavili narozeniny spolužáka Honzíka z velké třídy. Dopoledne děti pracovaly s interaktivní tabulí. Poznávaly zvuky zvířat a tančili s Míšou Růžičkovou oblíbené tanečky.
Týden od 17. do 21. 5. 2021 - téma: Sportujeme pro zdraví - Sportovní týden zahájily nejmenší děti výrobou olympijských kruhů. Velká třída se s paní lektorkou učila stavět mosty. Nejprve si o mostech povídali, zmínili i Karlův most v Praze a také řeku Vltavu, která pod ním protéká. Děti si z kostek Dupla podle návodů stavěly mostní pilíře. Nakonec z jednotlivých pilířů děti postavily tak pevný most, že po něm mohly přejít nejen ony, ale dokonce i paní učitelka. Co by to bylo za sportovní týden bez pořádného cvičení. Velké děti vyrazily za sportem na celé dopoledne na fotbalové hřiště, malé děti si svoje sportování užily ve třídě, a pak vyrazily za velkými, aby si také koply do balonu a proběhly se po posekaném trávníku. Počasí nám přálo, a tak jsme si to s dětmi moc užily. Odpoledne předškoláci skládali různé geometrické tvary z barevné lepicí stavebnice. Ve čtvrtek jsme společně oslavili svátek spolužáka Zbyška a děti z velké třídy dokončily své papírové fotbalové hřiště. V pátek děti z malé třídy cvičily s padákem.
Týden od 10. do 14. 5. 2021 - téma: Moje rodina - Přinášíme vám fotky z tohoto týdne, kdy si s dětmi povídáme o rodině. Tvoříme, cvičíme a hrajeme si na maminky, tatínky a všechny členy našich rodin, a protože nám počasí zatím docela přeje, trávíme i hodně času venku. Dětičky z malé třídy ve středu soutěžily ve skládání puzzlí a také vybarvovaly omalovánku Rodina. Nakonec je čekala sladká čokoládová odměna. Ve čtvrtek děti z malé třídy malovaly temperovými barvami domy pro rodinu, velké děti dokončovaly své domečky tím, že do nich dokreslovaly členy rodiny. Dopoledne pracovaly s interaktivní tabulí a odpoledne předškoláci skládali magnetickou stavebnici podle předlohy. V pátek se ve velké třídě malovalo podle skutečné předlohy. Děti si v týdnu na vycházce natrhaly šeříky, a pak je zkoušely temperovými barvami namalovat. Také byla velká narozeninová oslava předškolačky Justýnky. V malé třídě dětičky cvičily podle zvířátek, třídily magnetickou stavebnici a vytvářely portréty maminek a tatínků za pomoci voskovek, lepidla a vlny.
Týden od 3. do 7. 5. 2021 - téma: Maminky slaví svátek - V pondělí jsme se po velmi dlouhé době sešli všichni spolu pod střechou naší školky. Děti si prohlížely kamarády, paní učitelky, hračky, pomůcky a vůbec všechno, co tak dlouho neviděly. Seznámili jsme se s tématem týdne, povídali jsme si o maminkách, učili jsme se novou básničku. Také jsme se věnovali přáníčkům pro maminky a dárečkům. V úterý nás ve školce navštívila paní lektorka z Malé technické univerzity, aby dětem přiblížila problematiku třídění a zpracování odpadů. V dopoledním bloku si děti nejen pohrály, dozvěděly se mnoho zajímavého o třídění odpadů, ale vyrobily si dokonce i recyklovaný papír. Následující fotografie tohoto týdne přibližují tvoření inspirované maminkami a cvičení v malé třídě. Ve čtvrtek děti vyráběly šaty pro maminky, odpoledne vystřihovaly srdíčka na krk, v malé třídě se učily básničku pro maminky a lepily jedno obří srdce. V pátek si děti z velké třídy ještě vybarvily pro maminky hezkou růžičku a v komunitním kruhu jsme si o maminkách pěkně popovídali. Nezapomněli jsme ani na procvičení počítání, třídění a opakování geometrických tvarů s předškoláky.
Týden od 26. do 30. 4. 2021 - téma: Čarodějnický týden - V pondělí jsme skočili rovnýma nohama do čarodějnického týdne. Děti vyráběly netopýry z roliček od toaletního papíru, obtahovaly čarodějnický klobouk, probíhaly speciální čarodějnickou překážkovou dráhu, stavěly hranici na oheň, učily se čarodějnickou básničku a vůbec, oddávaly se rozmanitým kouzelnickým hrátkám. A toto je bude provázet po celý týden. Ve středu si děti vyráběly čarodějnice. Nejprve z papíru a potom ještě jednu trojrozměrnou, která velí partě netopýrů. Čtvrtek byl u nás ve školce ve znamení pálení čarodějnic. Děti se sešly v kostýmech čarodějů a čarodějnic, soutěžily, tančily, umíchaly si dokonce čarodějný lektvar. Venku opékaly buřtíky, z procházky je vyhnal déšť, a tak zbytek soutěží se odehrával uvnitř. Dopoledne jsme si moc užili! Děkujeme rodičům za přípravu krásných masek! V pátek nás již podruhé navštívila paní lektorka z malé digitální univerzity a tentokrát seznamovala děti s internetem. K čemu lidem vlastně slouží, co tam mohou najít, že ne všechny informace, které si vyhledají, jsou pravdivé a podobně. Odpoledne jsme strávili společně na zahradě.
Týden od 19. do 23. 4. 2021 - téma: Jezdím, jezdíš, jezdíme - Dnes nás ve školce navštívila paní učitelka z Malé digitální univerzity. Seznámila děti hravou formou s internetem, děti si vyzkoušely datové přenosy, povídaly si o IT technologiích, které nás provázejí doslova na každém kroku. Ráno si děti opakovaly geometrické tvary, a pak si z jednotlivých dílků poskládaly hezké obrázky. Někteří konstruktéři sestavili velmi zdařilé dopravní prostředky. Holčičky se věnovaly raději panenkám. V úterý jsme tvořili velký obraz s křižovatkami, silnicemi, domy, auty a jinými dopravními prostředky. Děti začaly hned ráno a pokračovaly po odpolední svačince. Každý přispěl svými výtvory. Na vycházku jsme vyrazili k Labi. Cestou děti trhaly jarní kytičky a sbíraly šneky. Ve středu jsme pro změnu modelovali. Na vycházce jsme byli v lese nad Třemi Dvory. Děti si nasbíraly šnečí ulitky, kamínky a pohrály si na louce. Počasí bylo krásně teploučké a slunečné a všichni jsme si to moc užili. Ve čtvrtek měly děti velkou práci s výrobou přáníček ke Dni matek. V průběhu týdne jsme s dětmi podnikli tři výpravy do vzdálenějšího okolí.
Týden od 12. do 16. 4. 2021 - téma: Doprava - Od pondělí jsme se v plné síle všichni vrhli na semafory, dopravní značky a všelijaké dopravní prostředky. Děti si vyráběly semafory z mačkaného krepového papíru, vystřihovaly cestu pro vybraný dopravní prostředek, hrály si s dopravními tiskátky, kreslily silnice, počítaly, třídily, porovnávaly, zkrátka vše, co potřebují předškoláci v rámci předškolní přípravy. Děti tráví také mnoho času u společných her, při kterých se domlouvají, spolupracují, rozdělují si úkoly, rozdávají si role, vymýšlejí si vlastní pravidla. Společná hra bez zbytečných konfliktů je také důležitou součástí přípravy nejen na školu, ale i na život vůbec. Ve čtvrtek dopoledne si děti vyrobily papírový vláček a odpoledne trojrozměrné autíčko. Byl to trochu oříšek hlavně pro holčičky. Zdálo se, že kreslí auto poprvé v životě. Ale úkol nakonec zvládly na jedničku! V herně jsme si také odpoledne pouštěli papírové vlaštovky.
Týden od 29. 3. do 2. 4. 2021 - téma: Veselé Velikonoce! Dle vašich fotografií je vidět, že si velikonoční týden opravdu užíváte. Počasí nám konečně přineslo jarní teploty, a tak se mohou děti proběhnout venku do sytosti. Přinášíme pár fotek ze Stezky zajíčka Ušáčka, která se uskutečnila v pátek a podle počtu nakreslených obrázků je vidět, že účast byla hojná. Doufáme, že jsme vám i vašim dětem alespoň trochu zpříjemnily páteční odpoledne.
Týden od 22. do 26. 3. 2021 - téma: Jaro ťuká na vrátka, narodí se zvířátka.
Týden od 15. do 19. 3. 2021 - téma: Kniha - můj kamarád. Děkujeme za všechny fotografie i zprávičky od vás! Zpětná vazba je pro nás moc důležitá. Teď už snad bude počasí více přát pobytu v přírodě, na zahrádkách, nebo třeba i vyjížďkám na kole. Těšíme se, že jaro už je tu, i když zatím jen podle kalendáře.
Týden od 8. do 12. 3. 2021 - téma: Dospěláci v práci - Přinášíme pár snímků o tom, jak děti tvoří, vypracovávají úkoly, ale i o tom, jak doma pomáhají a těšíme se na další!
Týden od 1. do 5. 3. 2021 - téma : Z pohádky do pohádky II. Náš druhý pohádkový týden jsme bohužel nemohli prožít společně. Přinášíme alespoň fotografie dětí, které se s námi podělily o své výtvory a vyluštěné kvízy. Moc jim děkujeme za zpětnou vazbu!
Týden od 22. 2. do 26. 2. 2021 - téma : Z pohádky do pohádky - Skutečně z pohádky do pohádky půjdeme od pondělí až do pátku. Připomeneme si známé i méně známé pohádky, podíváme se na pohádkové bytosti, kouzelné předměty, některé pohádky si i zahrajeme, jiné přečteme a ještě jiné namalujeme, nakreslíme, vymodelujeme. Pondělí dětičky v malé třídě zahájily každému dobře známým Večerníčkem. V úterý si malovaly řepu vodovými barvami a poté si pohádku společně zahrály. Ve velké třídě jsme v pondělí oslavovali narozeniny kamaráda Martínka, učili jsme se písničku o pohádkách a odpoledne si děti vyráběly královské koruny. V úterý ráno děti malovaly kulisy k pohádce Perníková chaloupka, kterou si po svačince společně zahrály a odpoledne pomáhaly malým dětem vystříhnout jejich řepy a třídily hrách a čočku jako Popelky. Ve středu ráno si děti z malé třídy vyráběly hlavičku Karkulky, potom si pohádku O červené Karkulce zahrály a při vycházce pověsily kolem školky své ledové ozdoby. Ve čtvrtek se děti věnovaly pohádce O šípkové Růžence. Nejprve temperovými barvami namalovaly kulisy a už se mohly vrhnout do hraní. V pátek ráno začaly pokusem s octem, moukou a jedlou sodou. Vytvořily tím pěkně bublavý a pěnivý roztok, který posloužil jako úvod k pohádce Hrnečku, vař! Pohádku jim paní učitelka přečetla, a pak si vybarvily pohádkovou omalovánku. Při odpoledních hrách si děti zatančily pohádkové tanečky s interaktivní tabulí, předškoláci poznávali písmenka a vybarvovali pohádkové omalovánky. Ve čtvrtek si děti z velké třídy pohrály s pohádkou O koblížkovi. Ráno stříhaly a malovaly temperou koblížky, pak přišla na řadu dramatizace pohádky a nakonec i ochutnávka skutečných koblížků, které pro všechny upekla paní učitelka Irenka. Zpívaná pohádka Šípková Růženka se ve velké třídě hrála v pátek. Ráno jsme si s dětmi chystali kulisy a kostýmy a opakovali si píseň, po svačince jsme si pohádku zahráli.
Týden od 15. 2. do 19. 2. 2021 - téma : Masopust v MŠ - Děti z velké třídy si v pondělí vyráběly karnevalové čepičky a po odpolední svačince trénovaly vázání uzlů, kliček, šněrování, zapínání patentků a přezek. Ve skupinkách malovaly temterovou barvou na velké formáty papíru. Chtěli jsme znázornit námrazu na větvích stromů, kterou pro nás dnes poránu příroda vykouzlila. Malá třída si vyráběla ledové ozdoby a také si děti zhotovovaly papírové šašky. V úterý si nejmenší děti pekly posvícenské koláče. Nejdříve jen papírové, ale potom došlo i na ty pravé z těsta. Předškoláci z velké třídy také tvořili koláče, ale věnovali se též přípravě na školu. Počítali, dělili koláčky na třetiny a poloviny, přiřazovali číslice ke správnému počtu obrázků. Počítání je moc baví. Ve středu si velké děti vyráběly jitrnice a zdobily si třídu na čtvrteční karneval. Ve čtvrtek se v naší školce konal masopustní karneval. Místo dětí se na něm sešly princezny, piráti, trpaslíci, čarodějnice, Karkulky a všelijaké postavičky z filmů a pohádek. Tančily, rejdily, soutěžily, pochutnávaly si na dobrůtkách, proběhla samozřejmě i přehlídka masek. Dopoledne jsme si všichni moc užili a máme opravdu na co vzpomínat. Děkujeme rodičům za pomoc při přípravě nápaditých masek! Masopustní týden jsme zakončili zpěvem s klavírem, děti kreslily masky, které je nejvíc zaujaly, předškoláci si vyrobili pexeso a hned si ho i zahráli a v pátek odpoledne si ještě všichni vybarvili šaškovské omalovánky.